A A A

Feste Boyen - zeszyt 5/2005

Grzegorz Białuński

Przewodnik po dawnym Giżycku

      Drogi Czytelniku, tytuł tej publikacji może być nieco mylący, nie jest to bowiem typowy przewodnik, a jedynie zbiór szkiców o wybranych miejscach dawnego, przedwojennego Giżycka. Szkice te zamieszczałem pod koniec lat dziewięćdziesiątych na łamach „Gazety Giżyckiej”. Pomysłodawcą cyklu artykułów o niegdysiejszym mieście i jego mieszkańcach był ówczesny redaktor naczelny tej gazety - Mariusz Piotrowski, któremu niniejszym za inspirację składam serdeczne podziękowanie.
      W pracy tej zawarłem większość napisanych wtenczas tekstów. Ze względu na brak opracowań o dawnym Giżycku uznałem za celowe zebranie ich w jednym wydawnictwie. Nie tworzą one systematycznego wykładu, ani też całościowego obrazu dawnego Giżycka, ale dają pewne wyobrażenie o mieście i jego ówczesnych mieszkańcach. Mam nadzieję, że mimo pewnej fragmentaryczności będzie to ciekawa i pożyteczna lektura dla mieszkańców i wszystkich miłośników miasta. Dodam, że w planach jest przygotowanie następnych szkiców, w których zostaną opisane pozostałe części miasta.
      Winien też jestem Czytelnikom istotną uwagę. Nie jest to praca naukowa, lecz publikacja o charakterze popularnym. Podstawę do napisania tych szkiców stanowiły głównie teksty wspomnieniowe i opracowania zamieszczane w „Lötzener Heimatbrief”, jak też teksty źródłowe opublikowane w Lötzener Fragmente. Nie sposób było pominąć kronikę miasta pióra Emsta Trinckera. Istotnych wskazówek i uzupełnień dostarczały też dawne zdjęcia i pocztówki, które czerpałem przede wszystkim z wydawnictwa Lötzen. Stadt und Kreis. Pomocą służyły nadto dawne mapy; tutaj należałoby wspomnieć o Atlasie historycznym Giżycka. Pełną bibliografię zamieszczam na końcu pracy.
      Na zakończenie chciałbym podziękować Towarzystwu Miłośników Twierdzy Boyen za przyjęcie pracy do druku, zaś Janowi Sekcie i Wojciechowi Chodakowskiemu za pomoc w jej przygotowaniu.